ATEX je označení několika směrnic Evropské unie, které se týkají všech výrobků a zařízení určených k použití v prostředích s nebezpečím výbuchu. Tyto směrnice jsou pro členské státy závazné. Jaké z nich plynou povinnosti pro zaměstnavatele?  

ATEX: co to znamená a jakých oblastí se směrnice týkají?

ATEX je zkratkou francouzských slov „Atmosphères Explosibles“ neboli výbušná prostředí. Výbušným prostředím se myslí takové prostředí, kde vznikají směsi plynů, par, mlhy nebo prachu, které se za určitých provozních podmínek mohou vznítit. Příkladem je řada průmyslových odvětví jako těžba a zpracování ropy a zemního plynu, petrochemický průmysl, ale také třeba dřevozpracovatelský průmysl nebo některé potravinářské závody, kde se mohou vznítit například jemné částice mouky.

Cílem směrnice ATEX je minimalizovat bezpečnostní rizika z toho plynoucí. Směrnice proto definují minimální požadavky na zařízení a ochranné systémy používané v prostředích s nebezpečím výbuchu, které se vztahují na výrobce, ale také na provoz těchto zařízení, který je v kompetenci zaměstnavatele. Pro bezpečnost pracovníků je proto nezbytné mj. vybrat odpovídající detektory úniku plynů a zajistit jejich pravidelnou údržbu a kalibraci.

Konkrétně se jedná o tyto směrnice:

  • ATEX 2014/34/EU: Zařízení určená k použití v prostředí s nebezpečím výbuchu
  • ATEX 94/9/EC: Zařízení a ochranné systémy určené pro použití v prostředí s nebezpečím výbuchu
  • ATEX 99/92/EC, resp. ATEX 137: Bezpečnost a ochrana zdraví zaměstnanců vystavených riziku výbušných prostředí

V českém právním řádu má směrnice ATEX podobu Nařízení vlády č. 116/2016 Sb.

Jak vybrat detektory hořlavých plynů pro prostředí s nebezpečím výbuchu

Detektory plynů pro prostředí ATEX musí především disponovat příslušnou certifikací. Přímo na detektoru lze certifikaci ATEX ověřit pomocí 3 symbolů na štítku:

  • Symbol Ex v šestihranu označuje zařízení určené do prostředí s nebezpečím výbuchu,
  • značka CE dokládá, že výrobek byl posouzen před uvedením na trh a splňuje příslušné legislativní požadavky EU,
  • 4místné číslo označuje Notifikovaný orgán, který provedl certifikaci výrobku.

Dále je detektory nutné vybírat s ohledem na konkrétní rizika, tj. podle druhu výbušného plynu a míry rizika, která je posuzována podle četnosti a délky výskytu rizika. Čím vyšší je míra rizika, tím přísnější jsou požadavky na detektory hořlavých plynů. Neméně důležitá je maximální povrchová teplota detektorů, která se udává buď ve stupních Celsia, anebo v teplotní třídě (T1-T6).

Detektor propanu vhodný pro ATEX zóny 2 a 22. Zdroj: Bola.cz

Ventilátory do výbušného prostředí

Bezpečnostní opatření v prostředích s nebezpečím výbuchu zahrnují nejen detekci úniku nebezpečných plynů, ale i systém odvětrávání. Ventilátory a vzduchotechnické klapky do výbušného prostředí jsou navrženy tak, aby eliminovaly riziko vznícení plynů a šíření požáru.

Ventilátory do výbušného prostředí musí stejně jako detektory splňovat přísná certifikační kritéria a být kompatibilní se směrnicí ATEX. Další informace o těchto ventilátorech najdete zde.

Kalibrace detektorů úniku plynu v prostředí ATEX

Pravidelná kalibrace detektorů plynů do průmyslu je ze zákona povinná. Během používání detekčního zařízení totiž dochází vlivem vnějších faktorů k odchylkám v měření, a právě kalibrace slouží k tomu, aby detektor opět měřil přesně a v případě překročení povolené koncentrace výbušných plynů spustil alarm.

Kalibraci mohou provádět pouze certifikovaní specialisté, kteří zároveň znají specifika práce v prostředí ATEX a přizpůsobí jim postupy kalibrace. Kalibrace detektorů úniku plynů do průmyslu je povinná minimálně jednou ročně, v náročném prostředí však mohou být stanoveny kratší intervaly.

Bezpečnostní postupy a preventivní opatření v prostředí ATEX

Ochrana proti výbuchu se dělí na primární, sekundární a terciární. Primární ochrana se zaměřuje na minimalizaci vzniku výbušné atmosféry – může se jednat zejména o hledání alternativních nehořlavých materiálů, případně o inertizaci, tedy ředění látek podporujících hoření inertními plyny.

Sekundární ochrana se zaměřuje na minimalizaci zdrojů vznícení (jiskry, plamen, elektrický oblouk, vysoké teploty apod.). Terciární ochrana má za cíl minimalizovat následky výbuchu a spočívá zejména v odpovídajících konstrukčních a stavebně-technických řešeních a v řádné protipožární ochraně.

Bezpečnost na pracovišti je zákonnou povinností každého zaměstnavatele

Zaměstnavatel má povinnost zajistit bezpečnost práce na pracovišti. To obnáší posouzení rizik a přijetí opatření na jejich odstranění či minimalizaci. V případě rizika výbuchu je nutné do prostoru instalovat odpovídající detektory hořlavých plynů s certifikací ATEX a zajistit jejich pravidelnou odbornou údržbu a kalibraci.

Comments are disabled.